لالجین کجاست؟

میدان شهرداری لالجین

میدان شهرداری لالجین

جغرافیای لالجین

لالجین، نام شهری است در شمال استان همدان که در فاصله ی 18 کیلومتری از مرکز استان، یعنی شهر همدان قرار دارد.

بجز فصل زمستان که سرمای رشته کوه الوند روزهای خیلی سردی برای این شهر رقم می زند، در بقیه ی فصول سال شاهد آب و هوای معتدل و مطبوعی هستیم.


مردم لالجین

مردم لالجین با جمعیتی بالغ بر 20 هزار نفر، ترک زبان هستند و لالجین در لهجه های مختلف از زبان ترکی، به گونه های مختلف: «لَلین»، «لالون» و... تلفظ می شود که لالون مربوط به لهجه ی ترکی خود لالجینی ها می باشد.


قدمت شهر و سفال لالجین

در مورد قدمت لالجین اختلاف نظرهای زیادی وجود دارد اما به نظر می رسد قول صحیح تر این است که شهر لالجین حدود 1000 سال، و سفال لالجین حدود 800 سال قدمت دارد.


خاک رس لالجین

وجود معدن بزرگی از خاک رس مرغوب در لالجین باعث شده گل رُس لازم برای سفالگری با کمترین هزینه و بالاترین کیفیت به دست آید و این خود یکی از مهمترین علل بقاء و پیشرفت این هنر اصیل در این منطقه می باشد.


اقتصاد لالجین

سفال بعنوان اصلی ترین ره آورد این شهر، باعث شده از قدیم گردشگران و سرمایه گذاران زیادی به این شهر جذب شوند. کارگاه های سفالگری لالجین به مرور و به همت خود مردم پیشرفت کردند تا اینکه شاخه های جدید مرتبط با سفال، یعنی سرامیک و چینی نیز به تولیدات این شهر اضافه شدند.

این پیشرفت ها به حدی بود که در اواسط دهه ی 70 دیگر کارگاه های سنتی داخل شهر جوابگوی نیاز مردم نبود و مردم از نداشتن کارگاه رنج می بردند. در این شرایط مسولین بومی و مردم دست به دست هم داده، پیگیر احداث شهرک صنعتی سفال لالجین شدند. این پیگیری ها در سال 80 نتیجه داد و شهرک صنعتی سفال لالجین با 500 واحد تولیدی بزرگ و کوچک افتتاح شد و افراد زیادی از نقاط مختلف استان و حتی خارج استان توانستند در لالجین مشغول به کار شوند. امروز به پشتوانه قریب به 1000 کارگاه تولیدی(مجموع کارگاه های داخل شهر و شهرک صنعتی)، شهر لالجین به قطب اقتصاد استان تبدیل شده است و سفال و سرامیک این شهر بالاترین سهم از صادرات استان همدان را به خود اختصاص داده است.


گردشگری لالجین
سفالگری دکتر گادفرد

سفالگری دکتر گادفرد، استاد معماری دانشگاه برلین که در سال 96 به لالجین سفر کرده بود.

کارگاه ها و فروشگاه های سفال لالجین، از جاذبه های مهم گردشگری استان همدان محسوب می شوند که همه ساله گردشگران داخلی و خارجی زیادی را به این شهر جذب می کنند.


جهانی شدن لالجین

در سال 94 به کوشش مسولین وقت سازمان صنایع دستی، شهر لالجین برای احراز عنوان شهر جهانی سفال، در شورای جهانی صنایع دستی اعلام کاندیداتوری کرد که پس از حضور هیأتی از داوران از کشورهای مختلف در این شهر و ارزیابی کیفیت سفال ها، هنرمندان و قابلیت های این شهر، در سال 95 عنوان «شهر جهانی سفال» را از طرف شورای جهانی صنایع دستی(تحت نظر یونسکو)، کسب نمود.

جهانی شدن لالجین باعث رفع تحریم ها و بازگشت دوباره ی این شهر به جایگاه خود در صادرات شد و کشورهایی مثل: بلژیک، هلند، دانمارک، انگلیس، آلمان، هلند، امارات، قطر و... شروع به همکاری مجدد با لالجین کردند.


لالجین به روایت مستندها
سفالگری رامین حیدری فاروقی

سفالگری رامین حیدری فاروقی (مستند ساز) در کنار حاج عسگر (پدر پیر سفالگری ایران)، در جریان ضبط مستند خشت بهشت / سال 96

مستندهای للین، آوای خاک، خشت بهشت، سرداران روستا و نیز ضبط قسمت هایی از برنامه خندوانه در شهر لالجین و اختصاص یک قسمت از این برنامه به هنرمندان سفالگر لالجین، از مستندات تصویری اخیر این شهر است که در زیر امکان دانلود برخی از آن ها وجود دارد.


هنرمندان شاخص لالجین

شهر لالجین از دیرباز تا کنون زادگاه هنرمندان بسیاری بوده که به نمایندگی از تمام آن ها می توان به هنرمندان قدیمی استاد محسن خشوعی، استاد نصرت اله خشوعی، استاد نصراله خشوعی، استاد فرج الله خشوعی، استاد یداله نصیری، استاد غلام فخارمنش، استاد محمود صفری روشن، استاد سلطانعلی نوریان، استاد نادعلی به خطاب، استاد غلام درویشی آور، استاد محمود مکاری، استاد اسدالله اسلامی، استاد حاج عسگر عسگری، استاد نبی الله بهمنی، استاد جهانگیر لطیفی پاک، استاد غلام راهپیما، استاد مهدی خشوعی، استاد فرج الله جواهری امیر، استاد فرامرز رضایی و از هنرمندان جوان به آقایان : ابوالفضل ولی اله پور، محمد افروزی، ناصر خلیلی فرد، ابراهیم نادری، اسماعیل نادری، محمد مهدی پورنیا، رضا خوش زارع، مهدی خوش سلوک، محمد بهمنی، رضا نوریان، صفر فخارمنش، محمد صادقی، منصور فخارمنش، جواد به جامه، اکبر افروزی، سعید رحمانپور، علیرضا به رقم، جهانبخش امیربیگی، قربان کورشی حضرت، سیدمحسن حسینی، ایرج روحی، یونس محمدی و رضا رجبی اشاره کرد.

میدان شهرداری لالجین

میدان شهرداری لالجین - این میدان در ورودی لالجین از سمت شهر همدان واقع است که بخاطر قرار گرفتن در مجاورت ساختمان شهرداری لالجین، به این نام نامگذاری شده است. بلوار آیت الله خامنه ای لالجین که بیشتر فروشگاه های سفال در آن قرار دارند، در امتداد این میدان می باشد. المان وسط میدان مرد سفالگری را نشان می دهد که به شیوه ی قدیم، در حال ورز دادن گِل با پا می باشد. در دست راستش کاسه ای بعنوان نماد سفال لالجین و در دست چپش تکه ای پارچه برای پاک کردن عرق پیشانی، که نماد کسب حلال است، قرار گرفته است.

بلوار آیت الله خامنه ای لالجین

بلوار آیت الله خامنه ای لالجین - بیشتر فروشگاه های سفال و سرامیک لالجین در این بلوار قرار دارند. کتیبه ای که در ورودی بلوار نصب شده، از جنس سفال نقش برجسته و اثر هنرمند جوان لالجینی، علیرضا به رقم می باشد. این کتیبه در سال 95، پس از صدور حکم شهر جهانی سفال توسط شورای جهانی صنایع دستی طراحی و اجرا شده است. گوشه ی سمت راست کتیبه، سردیس سفالگری پیر است و نوشته های آن، به دو زبان فارسی و انگلیسی، جریان جهانی شدن لالجین را به اختصار توضیح می دهد.

میدان امام خمینی(ره) لالجین

میدان امام خمینی(ره) لالجین - این میدان در وسط بلوار آیت الله خامنه ای و در حد فاصل دو میدان شهرداری و صنایع دستی قرار دارد. به غیر از بلوار آیت الله خامنه ای، دو خیابان از این میدان منشعب می شوند که خیابان های امام و کشاورز نام دارند.

ساختمان صنایع دستی لالجین

ورودی ساختمان صنایع دستی لالجین که بنای آن پیش از انقلاب ساخته و بعد از انقلاب چندین بار مرمت شده است. در ساخت این بنا، برادران خشوعی(از سفالگران قدیمی لالجین) نقش مهمی داشته اند و مردم لالجین همواره قدردان زحمات شان هستند. سال ها پیش در این ساختمان برنامه های مفیدی همچون: اجرای زنده ی سفالگری برای گردشگران داخلی و خارجی، نمایشگاه های ملی و بین المللی صنایع دستی، کلاس های آموزش سفالگری و لعاب، جلسات هم اندیشی برای ارتقاء سطح سفال لالجین و... اجرا می شد که رونق این برنامه ها در سال های اخیر بسیار کمتر شده است.

ساختمان صنایع دستی لالجین

نمایی از ساختمان صنایع دستی لالجین - سابقأ در بخشی از این ساختمان آثار هنرمندان لالجینی معرفی و فروخته می شد. این ساختمان در حد فاصل دو میدان صنایع دستی و امام خمینی(ره) لالجین قرار گرفته و ساختمان های مهم نزدیک به آن، پاسگاه انتظامی، بخشداری، اداره ی امور مالیاتی، اداره برق و استخر لالجین می باشد.

مرکز علمی کاربردی لالجین

مرکز علمی کاربردی لالجین که در رشته هایی چون سفالگری، سرامیک، صنایع دستی و... دانشجو می پذیرد. این مرکز در ساختمان قدیمی صنایع دستی لالجین مستقر است.

مرکز علمی کاربردی لالجین

مرکز علمی کاربردی لالجین که در رشته هایی چون سفالگری، سرامیک، صنایع دستی و... دانشجو می پذیرد. این مرکز در ساختمان قدیمی صنایع دستی لالجین مستقر است.

میدان صنایع دستی لالجین

میدان صنایع دستی لالجین - از ورودی سمت همدان سومین و آخرین و از ورودی سمت تهران، اولین میدان بلوار آیت الله خامنه ای لالجین، میدان صنایع دستی می باشد. المان این میدان گلدان های سفالی بزرگ و با ظرافت است که در سال 95 توسط هنرمند سفالگر این شهر، ابراهیم نادری ساخته شده است.

شهرک صنعتی لالجین

یک خیابان در شهرک صنعتی لالجین

تابلو ورودی شهرک صنعتی لالجین

تابلو ورودی شهرک صنعتی لالجین

شهرک صنعتی لالجین

یک خیابان در شهرک صنعتی لالجین

ساختمان اداری شهرک صنعتی لالجین

ساختمان اداری شهرک صنعتی لالجین که به شکل گلدان طراحی شده

آواتار کمپین #جهانی_فکرکن

آواتار کمپین #جهانی_فکرکن - این کمپین که می خواست اهمیت جهانی شدن سفال لالجین را بین گروه های مختلف مردم جا بیاندازد، توسط سایت شهر سفال و در روزهای قبل از حضور داوران شورای جهانی صنایع دستی تشکیل شد.

سفالگری رامبد جوان

سفالگری رامبد جوان در قسمتی از خندوانه که با حضور شهروندان و هنرمندان لالجینی ضبط شد.