گل رس سفالگری چیست؟

خمره سفالی

بسته بندی پیتزایی گل رس کودک همراه با ابزار و وردنه

نتیجه ی کار کردن با گل رس روی چرخ را سفال می گویند.

سوال این است: "گل رس چیست؟".

در این بخش از مجله شهر سفال، می خواهیم به این سوال پاسخی شفاف و قابل فهم برای عموم مردم بدهیم. سفال در ابتدا خاک رسی بیش نیست. خاک رسی که در ترکیب با آب، تبدیل به گل مورد نیاز هنرمند سفالگر می شود.

شهرهای محدودی دارای معادن رس هستند. مهمترین شهر ایران که معادن سرشاری از رس دارد، شهر لالجین همدان می باشد که به عنوان قطب سفال و سرامیک ایران و شهر جهانی سفال شناخته شده است.

رس لالجین به رنگ قرمز می باشد. طبیعی است که در ترکیب با آب نیز قرمزی خود را از دست ندهد و گل حاصل از آن، گل رس قرمز باشد.

علاوه بر لالجین در شهرهای سمنان، کلپورگان سیستان، میبد یزد و سیاهکل گیلان معادن کوچک رس قرمز وجود دارد که این معادن موجب پیدایش کارگاه های سفالگری در این مناطق شده است. از گل رس قرمز، سفال قرمز و از گل رس سفید، سفال سفید رنگ تولید می شود.

لعاب پذیری سفال، ارتباطی مستقیم با سفیدی آن دارد. سفال سفیدتر لعاب پذیری بیشتر و سفال قرمزتر، لعاب پذیری کمتری خواهد داشت.

لعاب پذیری در اصطلاح سفالگران، قابلیت پذیرش طیف های رنگی گوناگون است که گل رس قرمز به دلیل دارا بودن میزان قابل توجهی آهن، امکان پذیرش رنگ های محدودتری نسبت به نوع سفید دارد.

گل سفالگری سفید، نسبت به گل قرمز، گران تر است. معدن رس این گل در شهر تبریز می باشد که به دلیل مصرف عمده ی این گل در شهر لالجین، هر روز حجم قابل توجهی از این رس از معدن زنوز تبریز استخراج و پس از بارگیری به لالجین ارسال می شود. در شهر لالجین نیز انواع گل رس با رنگ ها و پلاستیسیته های گوناگون تولید می شود که حجم زیادی از آن برای مصرف سفالگران این شهر بوده و مازاد آن به شهرها و حتی کشورهای دیگر ارسال می شود.

گل رس سفید و گل رس قرمز در بسته های نایلونی برای مصارف کارگاه های سفالگری شهرهای مختلف، از انبار شهر سفال آماده ی بارگیری می باشد. شیوه ی جدیدی از بسته بندی گل رس مخصوص مهد کودک ها، ابداع شده است که گل رس بهداشتی یا گل رس کودک گفته می شود. در این شیوه از بسته بندی، گل رس کاملأ بهداشتی در بسته های جذاب کودکانه، مخصوص بازی کودکان تولید می شود.

خمره سفالی

گل رس بهداشتی 500 گرمی در بسته بندی نایلونی ویژه ی مهدکودک ها

خیلی ها سوال می کنند که گل رس را از کجا تهیه کنیم؟ پاسخ ساده است! در بازار آنلاین شهر سفال، شما می توانید کیفیت گل ها را مقایسه و به میزان نیاز خود، خرید کنید.

در صورتی که نیاز به گل رس لویی دار برای ساخت کتیبه یا خشت سفالی داشته باشید، کافیست با پشتیبانی شهر سفال تماس گرفته و بخواهید برای تان گل رس لویی دار تولید کنند.

با گل رس می توانید اشکال و فرم های گوناگونی مثل: مجسمه، گلدان، لیوان، انار، پرنده و... درست کنید و با دادن حرارت آن را بپزید تا آماده ی نقاشی یا لعاب شود.

همچنین با تهیه ی گل رس و ساخت اشیاء مورد نظرتان می توانید میناکاری لعاب برجسته را نیز تجربه کنید.

چنانچه در خصوص لعاب برجسته اطلاعات یا تجربه ی کافی ندارید، در مجله ی شهر سفال به قسمت آموزش ها مراجعه کنید و از مقالات، فیلم ها و تصاویر مربوط به آموزش میناکاری لعاب برجسته استفاده کنید.

شماره تماس برای خرید گل رس سفالگری: 08134522709 09189082388 گل رس سفالگری را هر جای ایران که باشید برای شما ارسال می کنیم.