کوزه و کلمن سفالی، شباهت ها، تفاوت ها

کوزه و کلمن سفالی که هر دو از جنس سفال خام یا سفال بیسکویت در بازار عرضه می شوند، شباهت ها و تفاوت هایی دارند که بد نیست شما هم این شباهت ها و تفاوت ها را بدانید.

کوزه سفالی به عنوان تصفیه کننده ی طبیعی آب، خواصی دارد که قبلا‌‌‌‌‌‌‌ً به طور مفصل در این خصوص صحبت کرده ایم. باید بگوییم کلمن سفالی نیز خواص کوزه سفالی را با همان جزئیات و کیفیت دارد. به طوری که بعضی از فروشندگان، کلمن سفالی را نام دیگر کوزه سفالی دانسته و این دو محصول را بعنوان یک محصول در دو شکل متفاوت معرفی کرده و می فروشند.

با این مقدمه باید بگوییم کلمن سفالی نیز آب را به خوبی تصفیه می کند و آبی که پس از سه روز از دیواره آن به بیرون تراوش می کند، آبی زلال و سالم می باشد که شما می توانید با قرار دادن یک کاسه در زیر کلمن و جمع کردن آن آب، آب تصفیه شده و گوارای به دست آمده از بدنه ی سفالی را بنوشید. مهمترین عاملی که باعث تصفیه آب در کوزه و کلمن سفالی می شود، بدنه ی سفالی بدون پوشش یا سفال خام است و در صورتی که کلمن سفالی طرح دار شود، یعنی روی آن نقاشی یا لعاب کاری شود، خاصیت تصفیه کنندگی آن از بین می رود.

لازم است اشاره کنیم که کلمن سفالی با اینکه دقیقاً مثل کوزه آب را تصفیه می کند، اما به خاطر تعبیه ی یک شیر در نیمه ی پایینی آن، بیشتر کاربردی شبیه به انواع دیگر کلمن های موجود در بازار پیدا کرده است. با این تفاوت که کلمن سفالی حتی بدون استفاده از یخ نیز آب را در حد قابل قبول و مطبوعی خنک نگه می دارد. رایج شدن این شیوه در استفاده از کلمن سفالی باعث رواج تزیین کلمن سفالی نیز شده است. چرا که در این شیوه دیگر نیازی به باز بودن منافذ ریز سطح سفال برای خروج آب تصفیه شده از آن نیست و مصرف کننده با باز کردن شیر به میزان لازم از آب کلمن استفاده می کند.

با توجه به شباهت زیاد کوزه و کلمن سفالی در عملکرد، دور از ذهن نیست که تزیین کوزه سفالی یا نقاشی روی کوزه سفالی نیز عملکرد تصفیه آب آن را مختل کند. طرح روی کوزه سفالی که ممکن است با رنگ پلاستیکی، روغنی، گواش و... انجام شود، راه خروج آب تصفیه شده را می بندد و عملاً آب درون کوزه تصفیه نمی شود. چنانچه کوزه ای خریداری کرده اید که روی آن نقاشی یا لعاب کاری شده، نباید انتظار تصفیه آب از آن داشته باشید و برای استفاده باید آب را از دهانه ی آن به درون لیوان یا پارچ بریزید.

شهر لالجین که قطب تولید سفال و سرامیک ایران می باشد، اولین مرکز تولید کوزه و کلمن و سفالی است.

برای خرید کوزه سفالی و نیز خرید کلمن سفالی ، روی عنوان هر یک کلیک کنید تا وارد صفحه مربوط به خرید هر کدام از آن ها شوید.

با مقایسه عکس کوزه سفالی با عکس کلمن سفالی در این مقاله، متوجه شباهت ها و تفاوت های ظاهری این دو محصول خواهید شد.

کوزه آب سفال

کوزه آب سفال

کلمن سفالی

کلمن سفالی

بطری آب

ظروف آشامیدن

شما ممکن است این موارد را نیز جستجو کرده باشید: فروش کوزه سفالی کوزه سفالی قدیمی خرید کوزه سفالی تهران طرح کوزه سفالی کوزه سفالی در جدول قیمت کوزه سفالی قیمت کلمن سفالی کلمن سفالی برای صادرات کلمن آب سفالی کلمن سفالی طرح دار