خمره سفالی

خمره سفالی از قدیمی ترین ظروف سفالی ست که در ایران تولید شده. حجیم و بهداشتی بودن خمره سفالی، مهمترین خواصی بوده که در قدیم برای ذخیره ی مواد غذایی از آن استفاده می شده است. در این بخش از مجله ی شهر سفال، قصد داریم شما را با خمره سفالی بیشتر آشنا کنیم.

خمره سفالی

همان طور که اشاره کردیم، خمره ی سفالی از قدیمی ترین دست ساخته های ایرانیان محسوب می شود. خمره ها که به اندازه کافی بزرگ و حجیم هستند، در قدیم کاربردی شبیه سیلو در مقیاس خانگی داشتند! خمره سفالی گندم، خمره ای ست که امروزه هم تولید می شود و هنوز طرفداران خاص خود را دارد. البته خمره گندم، صرفأ برای گندم تولید نمی شود! بلکه این تنها نامی است که نشان دهنده ی معروف ترین شیوه ی استفاده از آن می باشد. در ذخیره ی مواد غذایی مانند نگهداری روغن، لبنیات، حبوبات، ترشیجات و... برای عبور از زمستان، خمره های سفالی نقش ویژه ای داشته و دارند. خمره ها با لعاب های سنتی فیروزه ای، سبز، سرمه ای و لاجوردی ساخته می شده اند که امروز نیز دقیقأ همین لعاب ها در تولیدشان به کار می روند.

خمره سفالی

خمره سفالی، که بستوی سفالی نیز گفته می شود از قدیم در تعداد محدودی از کارگاه های سفالگری شهر لالجین تولید می شده و امروز نیز کارگاه های تولید کننده ی خمره بسیار محدود اند. داشتن مهارت های ویژه برای چرخ کاری خمره، تولید آن را منحصر به کارگاه ها و استادکاران خاص و زبده کرده. خمره سفالی زیرخاکی یافت شده در لالجین، نشان از تولید این محصول در سده های خیلی دور دارد و امروز این شهر تنها مرکز تولید خمره سفالی می باشد.

علاوه بر کاربرد خمره ها به عنوان ظروف نگهدارنده ی مواد غذایی و غلات، از آن ها برای دکوراسیون حیاط های سنتی و تاریخی هم استفاده می شود. خمره های مصرفی اغلب لعاب دار و خمره های دکوری بدون لعاب و به شکل سفال خام می باشند.

خمره سفالی

خمره ها و لانجین های سفالی خام چیده شده به منظور خشک شدن

ارتفاع خمره های دکوری بیشتر از خمره های مصرفی می باشد. ترکیب خمره، لانجین و چند قطعه سفال دیگر، نمایی دلچسب و منظره ای بسیار زیبا می سازد که در ادامه ی این مقاله، تصاویری از آن آورده می شود.

ساخت خمره ها در چند مرحله انجام می شود. برای مثال خمره سفالی بزرگ با ارتفاع تقریبی 2،5 متر در سه مرحله و هر مرحله حدود 80 سانت ساخته می شود.

جهت خرید خمره ی سفالی به صورت حضوری یا خرید اینترنتی خمره سفالی با شماره های زیر تماس بگیرید : 08134522709 09189082388 همچنین برای خرید خمره سفالی در تهران شما می توانید سفارش خود را از طریق تماس با پشتیبانی شهر سفال ثبت کنید تا از نزدیک ترین انبار به شما، برایتان ارسال شود.

خمره سفالی

نمونه ای از خمره سفالی طرح دار در خانه فراغت دبیرالملک تهران

خمره سفالی

نمونه ای از خمره سفالی طرح دار در خانه نخجیر نراق

خمره سفالی

نمونه هایی از خمره های سفالی در یک خانه تاریخی در اصفهان

خمره سفالی

خمره های سفالی خانه افضل شوشتر

خمره سفالی 90 سانت خام

خمره سفالی 90 سانت خام - برای خرید از فروشگاه کلیک کنید